Wiosna czyli Frühling – polsko-niemiecki projekt w Dwójce

P1050706

Dnia 23 kwietnia 2015 w naszej szkole zostało zorganizowane polsko-niemieckie spotkanie, którego inicjatorkami były nauczycielki j. niemieckiego J. Kapeluszna oraz K. Tymiec. Głównymi celami przedsięwzięcia było przedstawienie polskich tradycji i obyczajów związanych ze świętowaniem pierwszego dnia wiosny, integracja uczniów z zaprzyjaźnionych szkół oraz nauka języka obcego poprzez zabawę. Spośród wielu atrakcji przygotowanych na spotkanie należy wymienić m. in. takie jak przygotowanie krótkiego występu podczas którego nasi uczniowie recytowali w języku niemieckim wiersze o tematyce wiosennej oraz uczyli naszych gości piosenkę zespołu Skaldowie pt. „Wiosna”. Bardzo dużo uśmiechów na twarzach i radości wywołało właśnie owe zadanie. Nasi koledzy zza Nysy próbowali bowiem jak najlepiej śpiewać, co zapewne można było usłyszeć na korytarzach naszej szkoły. Ponadto pani Kapeluszna przygotowała prezentację komputerową, która krok po kroku przedstawiała tradycję związaną z topieniem Marzanny. Specjalnie na spotkanie wykonano Marzannę, tak by uczniowie ze szkoły partnerskiej mogli zobaczyć ją na własne oczy. Właściwą współpracę i harmonię panującą na spotkaniu można było zauważyć po podzieleniu uczniów na cztery grupy niemiecko-polskie. Każdy z zespołów wykonywał symbole wiosny a następnie z symboli tych tworzono plakaty obrazujące obecną porę roku. Projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży stworzył możliwości do wzajemnego zbliżenia młodych ludzi z partnerskich szkół. Spotkanie umożliwiło bliższe poznanie rówieśników i ich codzienności a tym samym naukę ich języka, badanie historii i teraźniejszości kraju, z którego pochodzą. Spotkanie zostało sfinansowane ze środków PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży) oraz  przez Radę Rodziców naszej szkoły, za co organizatorki bardzo dziękują. Materialne wsparcie umożliwiło zakupienie niezbędnych materiałów do pracy, wystroju auli, poczęstunku oraz upominków dla gości. Podziękowania należą się również dyrekcji naszej szkoły za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia.