Spotkania autorskie

 

 

W szkole organizowane są spotkania z ciekawymi twórcami. W tym roku zaproszeni zostali:

pani Anna Konstanty – pisarka, pan Janusz Gajda – muzyk i kompozytor, pan Krzysztof Dubiel – mistrz kyokushin karate, Julian Lewandowski – ornitolog amator, Stefan Pilaczyński – regionalista.

Społeczność szkolna z ogromną ciekawością poznaje, a czasami odkrywa, prężnie działające osoby z najbliższego nam środowiska.

Spotkanie z panią Anną Konstanty zbiegło się z wydaniem jej nowej książki „To był maj”. Pisarka niezwykle interesująco opowiadała o kulisach swojej pracy twórczej. Zachęcała uczniów do codziennego, spontanicznego pisania, na przykład pamiętnika. Pozwoliła też zajrzeć w swoje życie prywatne. Wyczerpująco i z humorem zaspakajała ciekawość uczniów zadających pytania.

Dyrektor GDK, pan Janusz Gajda dzieli swój czas na prężnie działającego menadżera ośrodka kultury oraz na komponowanie utworów gitarowych. Z inicjatywy pana Gajdy w Gubinie organizowanych jest wiele popularnych, cyklicznych imprez. Pan Janusz na spotkaniu z uczniami dał się poznać jako kompozytor piosenek, które wykonuje w duecie z wokalistką Anitą Ziobrowską. Własne kompozycje i covery można posłuchać na youtube.com. I choć nasz gość przyniósł ze sobą gitarę, to  opowieści o tym, jak wytrwałością dochodzi się do sukcesu, pozwoliły na wykonanie tylko jednego utworu.

Pan Krzysztof Dubiel zaskoczył uczestniczących w spotkaniu uczniów swoim strojem wizytowym. Wszyscy spodziewali się zobaczyć mistrza w charakterystycznym kimonie. Ubiór jednak nie przeszkodził panu Krzysztofowi pokazać zebranym podstawowe chwyty obronne. Młodzi adepci sztuk walki wykazują się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i intelektualną, jak chociażby znajomością języka japońskiego. Ogromną niespodzianką były vouchery na treningi z sensei. Co pięć dan, to pięć dan.

Pan Julian Lewandowski jest jedynym gubinianinem, który ma nieograniczony wstęp na teren rezerwatu „Gubińskie Mokradła”. Pan Julian od lat obserwuje przyrodę na tych terenach. Owocem zainteresowań przyrodnika jest książka, której drugie wydanie, uzupełnione, ukazało się w tym roku. „Gubińskie Mokradła. To tylko dziesięć kilometrów” to bardzo ciekawie wydany album o faunie i florze rezerwatu. Uczniowie cierpliwie czekają, kiedy pan Julian Lewandowski da się namówić na wspólną wycieczkę rubieżami Gubina.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, pan Stefan Pilaczyński wydał nową książkę „Gubińskie vademecum”. Spotkanie było okazją, by zaprezentować młodzieży kilka wątków tej publikacji. Pan Pilaczyński, jako były oficer WP z ogromną znajomością tematu opowiadał o jednostkach wojskowych na terenie miasta, które były tutaj po wojnie, jak i o zmilitaryzowanych obiektach przed wojną. Tematem nawiązał do obchodów Dnia Patrona szkoły. Ciekawostki o naszym mieście, które są przedmiotem poszukiwań i prac badawczych pana Pilaczyńskiego będą zawsze  wzbudzać nasze zainteresowanie.

W przyszłym roku szkolnym uczniowie będą poznawać kolejnych twórców dodających splendoru naszemu miastu.

 

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwum
Zdjęcia
Licznik odwiedzin
87527
Visit Today : 16
Visit Yesterday : 100
This Month : 4480
This Year : 33768