Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
W okresie przedświątecznym w wielu domach piecze się pierniki.
Te korzenne ciasta i ciasteczka uważane są za tradycyjny polski wypiek. Pochodzą one jednak z okolic dzisiejszej Holandii. Polska nazwa piernik wywodzi się od starodawnego słowa pierny (pieprzny) i odnosi się do intensywnych przypraw w nim zawartych.
Polakom pierniki najbardziej kojarzą się z tymi z Torunia.
Najstarszy zachowany przepis na piernik toruński pochodzi z 1725 roku i zachowany został w poradniku medycznym, a nie w książce kucharskiej. Wynika z tego, że był nie tylko przysmakiem, ale i lekarstwem.
W piątek 13 grudnia, w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, współpracy z Zespołem Szkół Licealnych i Technicznych oraz doradztwa zawodowego uczniowie klasy 1a wspólnie upiekli świąteczne pierniki.
Pierwszoklasiści pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek poznali zawód cukiernika i przepis na pierniczki. Następnie sami wałkowali ciasto, przy pomocy foremek wycinali przeróżne kształty, a potem dekorowali ciasteczka lukrem i kolorowymi cukiereczkami.
Zapach pieczonych pierników unosił się w całej szkole, wprawiając wszystkich w świąteczny nastrój.
Pieczenie pierników sprawiło uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób praktyczny utrwaliło jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne i smakowite.
Dziękujemy Pani Magdalenie Kwiecińskiej i ZLiT za zaproszenie.