Dzienne archiwum: 17 grudnia 2024
Ciche Anioły
Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie i wszystkie ciche Anioły, które wzięły udział w świątecznej zbiórce dla dzieci chorych onkologicznie z Przylądka Nadziei!
Jak wiemy choroby onkologiczne u małych dzieci stanowią poważne wyzwanie dla ich rodzin, albowiem kiedy choruje młody człowiek, całe jego otoczenie odczuwa wpływ tej sytuacji.
Wsparcie psychologiczne dla dotkniętych nowotworem osób i ich rodzin jest więc kluczowe w radzeniu sobie z diagnozą i leczeniem.
Wiele organizacji oferuje pomoc i zasoby dla rodzin dotkniętych nowotworami dziecięcymi. My również, choć w takim niewielkim stopniu, chcieliśmy dołożyć cegiełkę wsparcia i w tym przedświątecznym okresie wywołać chociaż promyk radości na twarzach zwykle wykrzywionych bólem i cierpieniem. Stąd w naszej szkole pomysł zbiórki świątecznych gadżetów dla Przylądka Nadziei.
Z całego serca dziękujemy Wam Drodzy Uczniowie i Kochani Rodzice za zaangażowanie i wsparcie, które okazaliście podczas naszej zbiórki świątecznej dla dzieci chorych onkologicznie.
Wasza hojność i chęć niesienia pomocy sprawiły, że mogliśmy wspólnie przynieść radość i uśmiech tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
Dzięki Waszej ofiarności udało nam się zebrać wiele wspaniałych darów, które z pewnością umilą świąteczny czas dzieciom oraz ich rodzinom.
To właśnie dzięki takim akcjom budujemy wspólnotę pełną empatii i wsparcia.
Jeszcze raz dziękujemy za Waszą obecność i zaangażowanie. Wspólnie możemy czynić dobro i wprowadzać nadzieję w życie innych.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Dyrekcja, Pracownicy i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 im. 73 Pułku Zmechanizowanego Ułanów Karpackich w Gubinie.
Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
W okresie przedświątecznym w wielu domach piecze się pierniki.
Te korzenne ciasta i ciasteczka uważane są za tradycyjny polski wypiek. Pochodzą one jednak z okolic dzisiejszej Holandii. Polska nazwa piernik wywodzi się od starodawnego słowa pierny (pieprzny) i odnosi się do intensywnych przypraw w nim zawartych.
Polakom pierniki najbardziej kojarzą się z tymi z Torunia.
Najstarszy zachowany przepis na piernik toruński pochodzi z 1725 roku i zachowany został w poradniku medycznym, a nie w książce kucharskiej. Wynika z tego, że był nie tylko przysmakiem, ale i lekarstwem.
W piątek 13 grudnia, w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, współpracy z Zespołem Szkół Licealnych i Technicznych oraz doradztwa zawodowego uczniowie klasy 1a wspólnie upiekli świąteczne pierniki.
Pierwszoklasiści pod czujnym okiem starszych kolegów i koleżanek poznali zawód cukiernika i przepis na pierniczki. Następnie sami wałkowali ciasto, przy pomocy foremek wycinali przeróżne kształty, a potem dekorowali ciasteczka lukrem i kolorowymi cukiereczkami.
Zapach pieczonych pierników unosił się w całej szkole, wprawiając wszystkich w świąteczny nastrój.
Pieczenie pierników sprawiło uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób praktyczny utrwaliło jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne i smakowite.
Dziękujemy Pani Magdalenie Kwiecińskiej i ZLiT za zaproszenie.