Dzienne archiwum: 6 grudnia 2024
Zakończenie programu profilaktycznego Wspólne kroki w Cyberświecie
5 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie programu profilaktycznego Wspólne kroki w Cyberświecie, adresowanego do uczniów klas III szkół podstawowych i ich rodziców (opiekunów).
Jego celem było umożliwienie młodym odbiorcom rozwijania kompetencji potrzebnych do bezpiecznego używania cybermediów, a doskonalenie tych kompetencji wiąże się z obniżeniem ryzyka uzależnienia od mediów elektronicznych.
Jak wyglądało to zakończenie i podsumowanie?
Uczniowie myśleli, że będzie jakaś klasówka, ale…kartkówkę mogą mieć zawsze 😉 I przecież byli z nimi opiekunowie, którzy są ekspertami w każdej dziedzinie i na pewno by podpowiadali 😉 Pani prowadząca wymyśliła więc dla nich grę terenową, która odbyła się w budynku naszej szkoły.
Trzecioklasiści i ich opiekunowie, czyli mamusie, tatusiowie, a nawet babcie podzieleni zostali na zespoły: niebieskich, pomarańczowych, zielonych i żółtych. Każdy zespół wymyślił sobie swoją nazwę i okrzyk.
Po zapoznaniu się z zasadami gry ruszyli na poszukiwanie kopert z zadaniami w swoim kolorze.
Następnie zabraliśmy się za wykonywanie zadań.
Zadanie 1 – polegało na odszukaniu strony w Internecie, obejrzeniu filmu i odpowiedzi na trzy pytania.
Zadanie 2 – należało przeczytać historię dziewczynki i udzielić jej rad, bo znalazła się w trudnej sytuacji.
Zadanie 3 – trzeba było stworzyć tor wyścigowy i rozegrać wyścig zakrętek.
Zadanie 4 – polegało na spisaniu kontraktu, w którym miały być zasady do przestrzegania przy korzystaniu z mediów elektronicznych.
Zadanie 5 – należało wylosować jedną z emocji i przedstawić ją za pomocą pantomimy.
Zadanie 6 – należało przeredagować wypowiedź Tolka tak, aby, nie sprawiła przykrości koledze, a jednocześnie wyrażała jego uczucia.
Za każde wykonane zadanie uczniowie otrzymywali trop/wyraz. Z sześciu tropów ułożyli prawidłowo zdanie. To był koniec gry.
Zabawa była fantastyczna!
I wiecie co? W niej w cale nie chodziło o to, która drużyna zrobi to najszybciej 😉 Zwycięzcami było wszyscy, bo w tym zabieganym czasie mieli okazję pobyć razem z rodziną i po prostu dobrze się bawić.
Dziękujemy pani Renacie Lichodziejewskiej-Kaczmarek za wspaniałe 11 tygodni nauki i zabawy, dziękujemy pani pedagog Joli Kanadys-Franke za to, ze znalazła taki program i zachęciła klasy trzecie do udziału w nich. A przede wszystkim dziękujemy tym, którzy mimo obowiązków znaleźli czas i zjawili się po południu w szkole 🙂 Przyznajcie sami, że nie było czasu na nudę i dobrze się razem bawiliśmy 🙂
Warsztaty w Olaboratorium
5 grudnia klasa Ic wybrała się do Olaboratorium na warsztaty z Grinchem i Panią Olą 😉
Była to świetna okazja do zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności 🙂
Uczestnicy mieli szansę na praktyczne doświadczenia, które pozwoliły im lepiej zrozumieć czym jest suchy lód 🙂
Mogli też poznać Grincha i przekonać go, że święta nie są takie złe 😉
List do Świętego Mikołaja
Tradycja pisania listów do Świętego Mikołaja ma długą historię i jest popularna w wielu krajach na całym świecie, szczególnie w okresie przedświątecznym.
Dzieci piszą z prośbą o prezenty, dzielą się swoimi marzeniami, a także opisują swoje dobre uczynki i zachowanie w minionym roku.
Także uczniowie klas I-III napisali swoje wiadomości do ulubionego świętego.
Mieli też okazję wrzucić je do skrzynki, która pojawiła się w naszej szkole wprost z Bieguna Północnego, a następnie w magiczny sposób zniknęła 😉
Mamy nadzieję, że wszystkie ich prośby i marzenia się spełnią 🙂
Pamiętajmy, że pisanie listów do Świętego Mikołaja to piękny sposób na celebrowanie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, który wzmacniania więzi rodzinne oraz rozwija wyobraźnię dzieci.