Dzienne archiwum: 28 listopada 2024
Wspólne kroki w cyberświecie
27 listopada klasy trzecie odbyły przedostatnie już zajęcia w ramach programu profilaktycznego Wspólne kroki w cyberświecie.
Celem tego spotkania było zwiększenie świadomości dzieci dotyczące przeżyć osoby doświadczającej cyberprzemocy.
Uczniowie rysowali dowolny rysunek, który wkładali do koszulki foliowej i przekazywali go koledze lub koleżance.
Każde dziecko mogło coś dorysować do rysunku lub pozostawić bez zmian. A autor miał określić uczucia, jakie mu towarzyszyły, kiedy ktoś zmieniał jego dzieło.
Następnie zadaniem było wymyślenie zdania, które mogłyby napisać do Rysi lub Tolka, aby wesprzeć ich i poprawić im humor. Liderzy grup odczytywali wspierające komunikaty na głos.
Na zakończenie uczniowie rozmawiali o uczuciach, jakie nam towarzyszą, gdy ktoś przekracza nasze granice.
Spektakl pt. Ściema 2.0 Pułapki Internetu
27 listopada także klasy IV-VIII wzięły udział w przedstawieniu profilaktycznym.
Specjalnie dla nich Grupa T z Torunia przygotowała spektakl pt. Ściema 2.0 Pułapki Internetu.
Inscenizacja miała na celu uwrażliwić naszych uczniów, spędzających zbyt wiele czasu przed ekranami telefonów, tabletów lub komputerów, na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w Internecie na nieostrożnych użytkowników.
Grupa T, posługując się znanymi bohaterami z bajek i gier, zwróciła uwagę na takie zjawiska jak: FEJK, DEEPFAKE oraz UZALEŻNIENIE BEHAWIORALNE od SMARTFONÓW.
Realizacja zawierała także profilaktykę uzależnień od alkoholu i nikotyny. Podkreślono w niej również istotę zdrowego odżywiania się oraz ruchu na świeżym powietrzu.
A wszystko to przedstawiono w niebanalny sposób, posługując się dowcipnymi dialogami i wciągając młodych widzów do zabawy.
Dziękujemy aktorom za tę pełną pozytywnego przesłania sztukę i płynącą z niej naukę, z której na pewno skorzystamy.
Grupa T z Torunia ze spektaklem profilaktycznym pt. Magiczny kapelusz
27 listopada nasz szkołę odwiedziła Grupa T z Torunia ze spektaklem profilaktycznym pt. Magiczny kapelusz.
Pracując w szkole dobrze wiemy, że małe dzieci nie mają uprzedzeń, są otwarte i gotowe zaakceptować świat takim, jaki jest.
Jednak dzisiejsza rzeczywistość nie zawsze kształtuje dobre wzorce w młodym człowieku.
Media skutecznie zaszczepiają w dzieciach uprzedzenia i przekazują negatywne, stereotypowe myślenie.
Coraz częściej wygląd i stan posiadania jest miarą wartości człowieka.
Dlatego właśnie wybraliśmy spektakl Magiczny kapelusz, który ukazał naszym pociechom istotę tolerancji, czyli zrozumienia dla ludzkiej inności i poszanowania innych poglądów.
Główny bohater – słoń Tadeusz był bardzo nieszczęśliwy. Urodził się z długą trąbą, która była główną przyczyną jego kłopotów. Słonik stał się obiektem kpin ze strony zarozumiałej mrówki Heleny.
Pewnego dnia dowiedział się o istnieniu magicznego kapelusza, który zmienia wygląd każdego, kto go włoży. Tadeusz nie wiedział jednak, że podstępna Helena również pragnie zdobyć ów cudowny przedmiot.
W tym momencie na scenie rozpoczęła się prawdziwa przygoda, która zabrała żądne przygód klasy I-III w magiczną podróż po Zaczarowanym Lesie.
Dziękujemy za tę niezwykle piękną i refleksyjną opowieść o przyjaźni i poświęceniu.
Aktorzy udowodnili dzieciom, że to co inne nie koniecznie jest złe. Pokazali im też, że każde z nich jest wspaniałe i wyjątkowe. I oby ta wiara pozostała z nimi na zawsze.