Dzienne archiwum: 4 grudnia 2023

ANDRZEJKI

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).
Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu.
W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu
Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. (źródło: wikipedia.pl)
A gdzie młodzież i dobra zabawa tam nie może zabraknąć i nas 🙂
Od dwóch dni klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii.
Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru., chciał wiedzieć co dostanie pod choinkę.
Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim zabawa. Już mało kto wierzy w moc wróżb…ale czy aby na pewno? 😉

FILHARMONIA

Dzisiaj, 30 listopada, odwiedziło nas Lubuskie Biuro Koncertowe Orfeusz.

Z pomocą muzyki artyści opowiedzieli nam Baśń o dwunastu miesiącach, czyli niezwykłą narrację o złej macosze i jej dobrotliwej pasierbicy.
Była to pouczająca, muzyczna historia o tym, że grzeczność i dobre serce zostają wynagrodzone, a za lenistwo i złośliwość spotyka człowieka zasłużona kara

BAL ANDRZEJKOWY W PM3

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w  nocy z 29 na 30 listopada. Jest to jedna z najbardziej popularnych w Polsce okazji do hucznych imprez przed rozpoczynającym się adwentem.
Dawniej andrzejki miały charakter wyłącznie matrymonialny – dziś są okazją do wspólnego spotkania i dobre zabawy.
Ten stary, ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj był także okazją do kolejnego spotkania dla klasy IIIa i Mądrych Sów z PM 3,  w ramach współpracy obu placówek.
Nasi uczniowie i przedszkolaki zapragnęli wspólnie zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co ich czeka. Zebrali się więc by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć.

Wszystkie panie (Ewelina, Ewa i Wanda) zabrały dzieci do świata magii i czarów.
Dzieci dowiedziały się co je czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej. Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże.
Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom.

Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania 🙂

Wycieczka do Zielonej Góry

28.11.2023r klasa Va wybrała  się na wycieczkę  do Zielonej Góry,  gdzie najpierw w Planetarium Wenus przeżyli  w wersji animowanej naukową  przygodę  przyglądając  się z kosmosu Ziemi, Marsowi i Saturnowi. Następnie wybrali się na przedświąteczne  zakupy, a finałem była dobra zabawa w świecie trampolin w Zajawce.

grudzień 2023