Miesięczne archiwum: grudzień 2023

Niemiecki na wesoło.

Zima to czas komfortu, dobrego jedzenia i ciepła, dotyku przyjaznej dłoni i rozmowy przy ognisku: to czas na życie w domu. – Edith Sitwell

Der Winter ist eine Zeit der Behaglichkeit, des guten Essens und der Wärme, der Berührung einer freundlichen Hand und des Gesprächs am Feuer: Es ist die Zeit des Zuhauseseins.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało kilka dni, to magiczny moment dla wszystkich nas. 19 grudnia  2023 roku odwiedziły nas po raz kolejny dzieci z grupy Króliczki z Przedszkola nr 3 w Gubinie.
Wizyta odbyła się  w ramach współpracy naszych placówek, które podjęły wspólne przedsięwzięcie  – innowację pedagogiczną: Niemiecki na wesoło.
Hasłem przewodnim aktywności było: Zima to jest super sprawa- wnet lepimy bałwana.
Dodatkowym celem spotkania była również aktywna zabawa W świątecznym nastroju,  czyli zapoznanie lub utrwalenie tradycyjnych elementów świąt Bożego Narodzenia z wykorzystaniem języka niemieckiego, wsparcie u uczestników  rozwoju twórczego myślenia z uwzględnieniem doskonalenia sprawności manualnej i językowej.

Koordynatorzy przedsięwzięcia ze strony przedszkola: Anna Malinowska

Koordynatorzy przedsięwzięcia ze strony szkoły : Justyna Kapeluszna i Tomasz Skipor

Stołówka Szkolna

 

Obraz znaleziony dla: Obiad Rysunek Kolorowy

 

 

W styczniu  za obiady
w szkolnej stołówce zapłacimy 264 zł.

 


 Wpłaty proszę dokonać
od 01 do 10 stycznia 2024 r.

Najserdeczniejsze życzenia

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. BLOG EDUKACYJNY DLA DZIECI: ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE | Preschool christmas ...

 

 

 

Z okazji zbliżającego się 
Bożego Narodzenia
pragniemy życzyć pełnych radości
i spokojnych świąt.
Niech ten czas będzie pełen ciepła
i rodzinnej atmosfery.
Dużo radości i pogody ducha,
spełnienia marzeń
i wszelkiej pomyślności,
a także wielu sukcesów
w nadchodzącym roku.

 

Dyrekcja i Pracownicy
Szkoły Podstawowej nr 2 w GubinieŻyczenia na Święta Bożego Narodzenia - Gmina Piątek

 

Konkurs czytelniczy.

– Mamo, dlaczego nie było końca świata, kiedy tatuś umarł? – zapytała niedawno, zamykając komiks, w którym bohater ratował Ziemię przed zagładą. – Był koniec świata, kochanie – odpowiedziała mama. – Ale poza nami nikt tego nie zauważył. Te słowa to fragment lektury Dziewczynka z parku Barbary Kosmowskiej – książki, w której mała Andzia próbuje po swojemu poradzić sobie ze śmiercią taty. Na szczęście na swojej drodze spotyka Jeremiasza, najlepszego przyjaciela na świecie, który też boryka się swoimi problemami (ma cukrzycę). Razem dają radę 🙂 To bardzo mądra książka – o stracie bliskich, o radzeniu sobie ze światem po tej stracie, o chorobie, o przyjaźni, o miłości.

To z tą lekturą przyszło się zmierzyć uczniom klas trzecich podczas konkursu czytelniczego. Jak zawsze dzielni reprezentanci musieli wykazać się znajomością treści, a dodatkowo wyrazić swoją opinię na temat historii, oraz rozwiązać kilka łamigłówek.

Okazało się, że albo pani bibliotekarka robi zbyt łatwe konkursy, albo dzieciom przypadła do gustu ta piękna opowieść, ponieważ o wynikach zadecydowały dosłownie ułamki punktów.

Oto wyniki:

I miejsce – Karina Melerowicz IIIa
II miejsce – Zofia Ławrzyniak IIIb
III miejsce – Olaf Lewandowski IIIb
wyróżnienia: Alex Lipiński IIIa, Weronika Ratajczak IIIa, Alicja Uścińska IIIa, Lena Ratajczak IIIb

GRAULUJEMY

Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt.

Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.
-Immanuel Kant

Dobiegła końca zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt zorganizowana w naszej szkole.

Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy.
19 grudnia pani Agnieszka Maternik i jej podopieczni otrzymali dary od Uczniów, Rodziców i Pracowników naszej szkoły.
Cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w akcji.
Za bezinteresowną pomoc na rzecz zwierząt, których los nam i Państwu nie jest obojętny – DZIĘKUJEMY

Dziękujemy :)

…Tylu ludzi jest na świecie, tyle istnień potrzebujących pomocy…i tyle samo różnych historii, które wypełniają ich troski i potrzebują wysłuchania. Tak niewiele potrzeba, żeby kogoś uszczęśliwić, uświadomić go o jego człowieczeństwie, ważności i roli w świecie. A jednak i moje życie jest krótkie  i ulotne. Nie dałbym rady (sam) pomóc innym ludziom …D. Okoń

Dlatego dziękujemy Wam Drodzy Uczniowie i Kochani Rodzice, że jesteście cichymi Aniołami, wspierającymi nasze działania na rzecz pomocy potrzebującym.

To dzięki Wam mogliśmy wywołać uśmiech na twarzach dzieci przewlekle chorych, które codziennie doświadczających bólu i cierpienia. Z pomocą Waszych darów chociaż jeden dzień był dla nich radosny, bez lęku o to, co przyniesie kolejny dzień..

W imieniu Organizatorów Zbiórki, Personelu Przylądka Nadziei, a przede wszystkim w imieniu Dzieci serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim Darczyńcom. Jak zawsze nie zawiedliście. Jesteście CUDOWNI.

Wycieczka do kina.

W piątek, 15 grudnia, klasy Ia, Ib i IIb pojechały do kina. Dzieci oglądały Życzenie – animowaną komedię muzyczną.

Uczniowie wraz z główną bohaterką przenieśli się  do magicznego królestwa Rosas.
Tam Asha wypowiedziała życzenie tak potężne, że odpowiedziała na nie kosmiczna siła – gwiazdka o ogromnej mocy.
Dziewczynka, jej wierny towarzysz koziołek Valentino i gwiazdka wspólnie stawiają czoła najgroźniejszemu wrogowi – władcy Rosas, królowi Magnifiko.
Czy ocalą swoją społeczność i udowodnią, że kiedy wola jednego odważnego człowieka łączy się z magią gwiazd mogą wydarzyć się cudowne rzeczy?
O tym wiedzą już nasi uczniowie, a ciekawych zakończenia zapraszamy do kina 😉
Podpowiemy tylko, że warto uwierzyć w coś tak mocno, że po prostu nie będzie miało wyboru i będzie musiało się zmaterializować 🙂

 

Konkurs czytelniczy.

Drzewo do samego nieba Marii Terlikowskiej to książka, która ukazuje różnice między placami zabaw dawniej i dziś. Zachęca też do badania świata poprzez kontakt z naturą.
Tytułowe drzewo to symbol dorastania, siły i samodzielności.
Pomimo tego, że jest to lektura szkolna historię czyta się lekko i przyjemnie, czego dowodem niech będą wyniki konkursu czytelniczego dla klas trzecich.
Wybrane osoby z klasy IIIa i IIIb musiały się zmierzyć z testem wiedzy o książce, układaniem zdań z rozsypanki wyrazowej, krzyżówką i uzasadnieniem swojej opinii na temat tekstu.

Oto wyniki i pracy:

Im. Karolina Sowińska 3b
IIm. Anastazja Kamińska 3b
IIIm. ex aequo Hubert Bogdanowicz 3b, Zofia Tumiłowicz 3a, Katarzyna Konieczna 3a
wyróżnienia ex aequo Antoni Fyk 3a, Oliwia Mazur 3a

GRATULUJEMY

Mikołajkowy kiermasz.

W okresie przedświątecznym dzieci często zaczynają bardziej interesować się bożonarodzeniowymi tradycjami. Zadają wtedy mnóstwo pytań m.in., kim jest Święty Mikołaj, z jakiego kraju pochodzi Mikołaj, ile ma lat, gdzie mieszka itd. Historia Świętego Mikołaja jest naprawdę interesującą. Święty Mikołaj, według średniowiecznych przekazów żył naprawdę. Był biskupem Miry, opisywanym w wielu legendach, których zapisy odnaleziono dopiero na kilkaset lat po jego śmierci. Za sprawą dobroci i cudów, które przypisano mu w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści, chrześcijanie uznali go za świętego i objęli jego patronatem wiele świątyń, miast czy zawodów.

Z tej okazji dnia 6 grudnia klasa VII B z rodzicami i wychowawczynią przygotowali mikołajkowy kiermasz.

 

Konkurs plastyczny.

Dnia 28 listopada 2023 roku odbył się konkurs plastyczny klas II i III pt. Jesienna moda dziecięca. W konkursie brali udział przedstawiciele klas: IIa. IIb, IIIa, IIIb.

Uczniowie wcielili się w rolę projektanta mody dziecięcej.
Początkowo temat pracy był zaskoczeniem, ale po chwili uruchomił dziecięcą wyobraźnię, pobudził kreatywność i pomysłowość.
Rezultaty zachwyciły oceniających zdolności uczniów, którzy 8 grudnia ogłosili wyniki.


Miejsca zdobyli:
I miejsce – Kiszka Lena 3b
II miejsce – Sulikowska Maja 3b
III miejsce – Tumiłowicz Zosia 3a
III miejsce – Ratajczak Lena 3b
wyróżnienie – Melerowicz Karina 3a
wyróżnienie – Karolina Sowińska 3b

I miejsce – Solf Kornelia 2b
II miejsce – Kosmala Aleksander 2a
II miejsce – Zajkowski Aleksander 2a
III miejsce – Kruk Katarzyna 2b

Najlepsze prace nagrodzono dyplomami i słodkim upominkiem.
                                      Małgorzata Linda

MIKOŁAJKI


Wszystkie dzieci Mikołaja kochają, wszystkie dzieci na niego czekają. Moc prezentów każdemu przyniesie, każde dziecko z prezentów się cieszy. A Mikołaj choć siwą ma brodę, to wśród dzieci wciąż czuje się młodo… I dlatego lubi zaglądać do szkół i przedszkoli.
W związku z tym, nie mogło go zabraknąć i u nas.


A czy wiecie, że w Polsce mikołajki obchodzone są od XVIII wieku? Na początku wręczano sobie tradycyjne podarunki, takie jak pierniki i jabłka. Obdarowywano zazwyczaj bliskie osoby dorosłe. Zwyczaj wręczania upominków dzieciom zaczął rozwijać się w Polsce dopiero w XIX wieku.
Najwcześniej prezenty zaczęły otrzymywać dzieci mieszkające na dworach i w domach mieszczańskich. Na wsi, w domach chłopskich, nie było tradycji obdarowywania dzieci prezentami w mikołajki ani na Boże Narodzenie. Prezenty wiązały się za to z konkretnymi etapami w życiu człowieka, obdarowywano dzieci z okazji narodzin i ślubu.
6- go grudnia Polacy obdarowują się zazwyczaj drobnymi, symbolicznymi podarunkami. My także kultywujemy tą tradycję. Zobaczcie sami.

KONKURS CZYTELNICZY


Bardzo trudno mówić małym dzieciom o tragedii II wojny światowej. Czy wobec tego omijać ten temat? Nie – najważniejsze jest, aby o trudnych sprawach mówić w odpowiedni dla dzieci sposób. Tak, jak zrobiła to Joanna Papuzińska w swojej pięknej książce Asiunia.

Autorka opisuje ostatnie półtora roku wojny – głód, choroby, rozdzielenie rodziny i dobrych ludzi, dzięki którym łatwiej jest przetrwać trudny okres.
Czy ta obowiązkowa lektura przypadła dzieciom do gustu? Czy ją zrozumiały? Niech odpowiedzią będą owoce konkursu czytelniczego dla klas drugich, który odbył się pierwszego grudnia, a dziś (5.12) miał swój finał w postaci ogłoszonych wyników.
Śmiałkowie z klasy IIa i IIb zmierzyli się z testem wiedzy o lekturze, musieli zdecydować, czy wojna jest zła czy dobra i uzasadnić swój wybór oraz napisać życzenia urodzinowe głównej bohaterce (wszak książka rozpoczyna się jej piątymi urodzinami).

O wynikach zadecydowały ułamki punktów. I tak:

I miejsce ex aequo Tobiasz Makowski IIb i Aleksander Zajkowski IIa

II miejsce Hanna Adamczak IIb

III miejsce ex aequo Michalina Kalinowska IIa, Aleksander Kosmala IIa, Brajan Wolny IIb

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim biorącym udział dziękujemy za wspólną zabawę.

Wycieczka do ZSLiT

Rozpoczął się grudzień, okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich unoszącym się  w powietrzu zapachem.

Dlatego właśnie 1 grudnia klasa Vb wybrała się w odwiedziny do zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie, aby zaznać tego magicznego, świątecznego zapachu i smaku. Odbyło się tam bowiem wielkie pieczenie pierników.

Pod czujnym okiem pań Magdaleny Kwiecińskiej i Magdaleny Hejman oraz ich uczniów, nasi dzielni piątoklasiści wraz z wychowawczynią Justyną Kapeluszną przygotowali ciasto, wałkowali, wycinali z foremek piękne kształty, wkładali do piekarnika i czekali, czekali…aż w końcu ozdabiali gotowe pierniczki.

Ta kulinarna zabawa zaowocowała nie tylko smacznymi i pięknymi piernikami, ale przede wszystkim wspaniałą współpracą gubińskich szkół.

Dziękujemy ZSLiT za cudowną atmosferę i wspólnie spędzony czas.

Niemiecki na wesoło.

Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat. -Nelson Mandela

 

30 listopada 2023 roku odwiedziły nas ponownie dzieci z grupy Króliczki z Przedszkola nr 3 w Gubinie.
Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszych placówek, które wspólnie stworzyły przedsięwzięcie  – innowację pedagogiczną: Niemiecki na wesoło.
Głównym celem zajęć było, jak połączyć naukę języka niemieckiego z utrwaleniem treści realizowanych w edukacji polonistycznej, środowiskowej, matematycznej, plastycznej i  muzycznej w ramach warsztatów: Świat kolorów i liczb.
Spotkanie miało na celu poszerzanie słownictwa z języka niemieckiego, jak również  wspieranie uzdolnień i zainteresowań dziecka, wykorzystując ćwiczenia w zakresie spostrzegawczości, usprawniania małej motoryki, oraz wybranych elementów integracji sensorycznej.


Koordynatorzy przedsięwzięcia ze strony przedszkola: Anna Malinowska

Koordynatorzy przedsięwzięcia ze strony szkoły : Justyna Kapeluszna i Tomasz Skipor

ANDRZEJKI



Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).
Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu.
W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu
Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. (źródło: wikipedia.pl)
A gdzie młodzież i dobra zabawa tam nie może zabraknąć i nas 🙂
Od dwóch dni klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii.
Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru., chciał wiedzieć co dostanie pod choinkę.
Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim zabawa. Już mało kto wierzy w moc wróżb…ale czy aby na pewno? 😉

FILHARMONIA


 

 

Dzisiaj, 30 listopada, odwiedziło nas Lubuskie Biuro Koncertowe Orfeusz.

Z pomocą muzyki artyści opowiedzieli nam Baśń o dwunastu miesiącach, czyli niezwykłą narrację o złej macosze i jej dobrotliwej pasierbicy.
Była to pouczająca, muzyczna historia o tym, że grzeczność i dobre serce zostają wynagrodzone, a za lenistwo i złośliwość spotyka człowieka zasłużona kara

 

 

BAL ANDRZEJKOWY W PM3

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w  nocy z 29 na 30 listopada. Jest to jedna z najbardziej popularnych w Polsce okazji do hucznych imprez przed rozpoczynającym się adwentem.
Dawniej andrzejki miały charakter wyłącznie matrymonialny – dziś są okazją do wspólnego spotkania i dobre zabawy.
Ten stary, ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj był także okazją do kolejnego spotkania dla klasy IIIa i Mądrych Sów z PM 3,  w ramach współpracy obu placówek.
Nasi uczniowie i przedszkolaki zapragnęli wspólnie zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co ich czeka. Zebrali się więc by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć.


Wszystkie panie (Ewelina, Ewa i Wanda) zabrały dzieci do świata magii i czarów.
Dzieci dowiedziały się co je czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej. Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże.
Pewne jest to, że przyniosły one wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom.

Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania 🙂

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwum
Zdjęcia
Licznik odwiedzin
97852
Visit Today : 173
Visit Yesterday : 101
This Month : 2685
This Year : 44093