Dzienne archiwum: 13 listopada 2023

W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości
ten dzień na zawsze dla Polaka pozostał Dniem Niepodległości.
Marcin Brykczyński

Obchodzona dziś 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina nam o naszej historii, trudnej i długiej drodze do wolności oraz bohaterach, którzy walczyli i przelali krew za Ojczyznę. Jest także dniem radości, bo możemy cieszyć się z wolnej, niepodległej i suwerennej Polski.

INSCENIZACJA

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, jakże są aktualne i dziś.
To właśnie kierując się nimi, podczas uroczystości poświęconej Ojczyźnie, w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli, uczniowie klas starszych przypomnieli swoim kolegom i koleżankom,  że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że musimy o nią dbać, a w razie konieczności o nią walczyć.

Data 11 listopada to właśnie symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i zwycięstwa.

Słuchając inscenizacji o rodzinie, której Ojciec walczy na froncie i śpiewając patriotyczne pieśni uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju.
Nasi przodkowie mieli Ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.
Uczniowie naszej szkoły swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że są prawdziwymi patriotami. Ci, którzy polegli za nasz kraj mogą być z nich dumni.

APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA

10 listopada tego roku obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkową, bo sto  piątą  rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.
Aby uczcić to ważne wydarzenie uczniowie klas I-III przygotowali montaż słowno – muzyczny.
Utwory poetyckie i pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i refleksyjny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po latach niewoli, nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy.