Dzienne archiwum: 8 listopada 2023
ŚWIĘTO DYNI
WARSZTATY MYDLARSKIE
We wtorek 31 października klasy IIIa i IIIb wzięły udział w warsztatach mydlarskich prowadzonych przez p. Ewę Derbot.
Uczniowie dowiedzieli się na nich, że powszechnie znane im mydło może nie tylko stanowić atrybut czystości, ale również stać się niepowtarzalnym, pachnącym dziełem sztuki.
Pani Ewa pokazała dzieciom sposób wykonania mydła, polegający na topieniu bezbarwnych i bezzapachowych brył gliceryny oraz dodawaniu do nich różnych barwników i zapachów.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne dla uczniów. Mieli okazję poznać historię mydła i samodzielnie wykonać pachnące, kolorowe kostki. Do wyboru mieli kilkanaście wzorów mydełek (foremek), wspaniałe owocowe i kwiatowe zapachy, niesamowite ozdoby glicerynowe, które zatapiały w swoich mydełkach.
Wrażeniom sensorycznym podczas wykonywania mydełek nie było końca.
Każdy uczestnik podczas warsztatów wykonał mydełko o wybranym kształcie, zapachu i kolorze.
Biblioteka
„Tu kwitnie wyobraźnia”
Pod takim właśnie hasłem odbyły się szkolne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Czwartoklasiści wzięli udział w wyborach Mistrza pięknego czytania. Impreza pod hasłem „Łobuzy” odbyła się by upamiętnić 10. rocznicę śmierci Edmunda Niziurskiego. Prezentowane przez uczniów fragmenty przedstawiały pełen humoru świat z powieści pt. „Sposób na Alcybiadesa”. Mistrzami czytania zostali: Sara Derbot IV b, Eliza Kluczycka IV a, Wiktor Komarczuk IV a.
Uczniowie z klas piątych mogli wziąć udział w konkursie kaligraficznym i poszczycić się pięknym pismem. Starannie przepisywany wiersz Karola Wojtyły pt. „Do sosny polskiej” upamiętnił 45. rocznicę wyboru naszego rodaka na papieża. Mistrzami kaligrafii zostali: Zuzanna Roszak V b, Wojciech Kurzawa V b, Mikola Malin V c.
Starsze klasy zaszczycił spotkaniem Pan Jan Skóra, autor książek: „Byli tacy ludzie w Gubinie”, „Toasty świata”, „Bajki i baśnie”, „Ocalić od zapomnienia”. Autor recytował i wyśpiewywał swoje utwory, co nasunęło refleksję, aby od tej pory witać się z Panem Janem śpiewająco.
Październikowe święto bibliotek szkolnych szóstoklasiści zaakcentowali konkursem plastycznym i wykazali się zachwycającą wyobraźnią, portretując Matejkę z okazji nominowania Jana Matejki patronem 2023 roku. Laureatkami konkursu plastycznego zostały: Laura Kiertyczak VI a, Tola Kolanko VI a, Oliwia Szymendera VI b. Konkurs ciekawego opowiadania na podstawie tekstów Piotra Dobrego z książki pt. „Była sobie dziewczynka” był dla uczniów z klas siódmych okazją do wielu refleksji, np. to, że można chodzić do szkoły i decydować o swojej przyszłości. Zwycięzcami ciekawego opowiadania zostali: Lena Kowalik VII a, Polina Lazorenko VII b, Nadia Chryniewicz VII a. W październiku, szczególne podziękowania za dostarczone książki należą się p. W. Szczotce, wychowawczyni klasy V a oraz p. W. Fedorowicz, wychowawczyni klasy VI b. Akcja MMBSz „Podaruj książkę bibliotece” jest przedłużona na kolejne miesiące, bo dobrych książek nigdy za dużo:)