Dzienne archiwum: 7 grudnia 2022

MIKOŁAJKI

blushMikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja – biskupa Miry.

Tego dnia obdarowuje się dzieci prezentami.

Często w nocy z 5. na 6. dnia grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę lub umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie. Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).

Nic dziwnego, że dzieci uwielbiają to święto.

A dziś Święty Mikołaj odwiedził ich nie tylko w domu, ale i w szkole. Choć nie wszyscy mogli go zobaczyć, ale na szczęście odczuli jego obecność i znaleźli drobne upominki.

WIELKA UCIECZKA

W dzisiejszych czasach problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży jest bardzo powszechny. W ostatnich latach szczególnie groźne są tzw. dopalacze czy napoje energetyczne. Eskalacja zjawiska jest dowodem na to, że wojna z dopalaczami staje się coraz trudniejsza.
Dlatego dzisiaj, z inicjatywy pani pedagog Jolanty Kanadys – Franke, a przy okazji Mikołajek, klasy III a,b; IV a,b,c; V a,b; VI a,b  oraz VII a wzięły udział w przedstawieniu Wielka ucieczka w wykonaniu Grupy T z Torunia.

Cóż to za historia? Otóż Giętki jest przeciętnym nastolatkiem. Pewnego dnia zdecydował się zażyć nieznaną substancję zwaną dopalaczem. W tym momencie rozpoczęła się nasza przygoda, ponieważ przenieśliśmy się do wnętrza organizmu naszego bohatera! Okazało się, że Rozum i Serce oburzeni postępowaniem ich właściciela postanowili się wyprowadzić.
Publiczność wyruszyła z naszymi bohaterami w fascynująca podróż, podczas której poznali Stracha Stacha czy Wielkiego Śpiocha. Czy Giętki odzyskał Rozum? Czy Serce wróciło na swoje miejsce? I co je łączy ze śledzioną?
Na te i inne pytania odpowiedzą Wam Ci, którzy bacznie śledzili spektakl.

Celem spektaklu było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki oraz niezdrowe napoje. Pokazano także w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, czy też gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Udowodniono, że można się świetnie bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych.

BAJKI NA JEDNEJ NODZE

Dziś, dzięki pani  pedagog Jolancie Kanadys – Franke, w ramach mikołajkowej niespodzianki klasy I i II zaproszone zostały na spektakl Bajki na jednej nodze w wykonaniu Grupy T z Torunia. W przedstawieniu była mowa o zdrowym trybie życia oraz niebezpieczeństwach codziennego życia. Przestrzegano, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem, oraz dbać o swoją higienę.

Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej Kabaret na przerwie.  Dzieci miały okazję zobaczyć zabawny i pełen humoru zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej (Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kopciuszek). Jeżeli jednak myślicie Państwo, że to te same bajki, które opowiadała wam kiedyś babcia przed snem to grubo się mylicie. Każda z bajek odbiega od oryginału, a kończy się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po każdej ze scen aktorzy rozmawiali z publicznością na temat w niej zawarty. Dzieci same wyciągały wnioski, dzięki temu zapamiętały przesłanie każdej ze scenek.

Spektakl opierał się na bezpośrednim kontakcie z publicznością-, dzięki czemu miedzy aktorami a widzami cały czas trwał dialog. Humorystyczne podejście oraz osadzenie w konwencji kabaretowej poważnych treści spowodowały żywą reakcję dzieci, które chętnie angażowały się w przedstawienie – ucząc się poprzez zabawę.

grudzień 2022