Dzienne archiwum: 1 grudnia 2022

NAGRODY EDUKACYJNE IM. URSZULI DUDZIAK

W środę 30 listopada w Gubińskim Domu Kultury odbyła się bardzo ważna uroczystość. Kapituła Gubińskiej Nagrody Edukacyjnej im. Urszuli Dudziak, postanowiła uhonorować za osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022, następujących uczniów:

Drużyna Dziewcząt Sp Nr 2 (5 osób) – Trójbój Lekkoatletyczny Dziewcząt

1. Izabella Miszczak-Przybylak
2. Sara Ochotna
3. Iga Skaczkowska
4. Lena Rzun
5. Hanna Telkowska

Drużyna Dziewcząt Sp Nr 2 (6 osób) – Sztafety Dziewcząt

1. Daria Gadecka
2. Zofia Kuśmierek
3. Tatiana Kużownik
4. Natalia Rajchel
5. Amelia Słowińska
6. Oliwia Szostak

Drużyna chłopców MLUKS MOS Gubin (10 osób)

1. Marcin Breźny
2. Filip Gregorski
3. Krystian Różycki
4. Szymon Sawicki
5. Hubert Strusiński
6. Jonasz Ochotny
7. Hubert Telkowski
8. Sebastian Trzaska
9. Aleksander Turowski
10. Igor Ziemiański

Podziękowania otrzymali również trenerzy :

Teresa Kalita
Anna Gacka -Przysmak
Piotr Sobolewski
Jolanta Cybulska

Za wysokie wyniki w nauce, udział w konkursach i godne reprezentowanie szkoły nagrodę otrzymały:

1. Kalina Markowska
2. Zuzanna Zajkowska

Andrzejkowe tradycje.

Andrzejki to wieczór wróżb, przypadający na noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja.
Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z szesnastego wieku.
Geneza Andrzejek jest jeszcze starsza, wiąże się z początkami kultury chrześcijańskiej i kształtowaniem kalendarza liturgicznego.
Andrzejkowe tradycje związane są z przekonaniem naszych przodków, że w tym okresie na ziemię wracają duchy, które mogą odsłonić przyszłość.
    Jednak według tradycji w ten wieczór wróżb swoje przeznaczenie mogły poznać tylko dziewczęta. Dlatego z zabaw wykluczano mężatki oraz mężczyzn. Święty Andrzej, patron panien na wydaniu, miał im pomóc w poznaniu przyszłego męża i określeniu daty zamążpójścia. Stąd wiele dawnych wróżb andrzejkowych dotyka właśnie tematyki matrymonialnej.
    Andrzejki była to jedna z najbardziej tajemniczych nocy w roku, kiedy to staraliśmy się uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości. Obecnie nie przykładamy już tak dużej wagi do andrzejkowych wróżb, traktując wypadające pod koniec listopada Andrzejki jako okazję do zabawy. A my w SP2 bardzo lubimy dobrą zabawę.

Dlatego dziś uczniowie klas młodszych próbowali dowiedzieć się, co ich czeka w najbliższym czasie. Pomysłów na  odkrycie chociaż rąbka tajemnicy było co nie miara. Mamy nadzieję, że wszystkie dobre wróżby spełnią się jak najszybciej.

grudzień 2022