Dzienne archiwum: 17 listopada 2022
ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY
Zrozum mnie a pomożesz mi nuczyć się normalnie żyć w cieniu choroby, która wymaga akceptacji i olbrzymiej samokontroli, dorastać w poczuciu bezpieczeństwa, realizować marzenia i plany pomimo moich ograniczeń zdrowotnych.
14 listopada 1891 r. urodził się Frederick Banting – kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny, laureat Nagrody Nobla. Nie sposób ocenić jak ważna dla Cukrzyka jest insulina, dlatego też obchody Światowego Dnia Cukrzycy przypadają na dzień jego urodzin.
Z tej okazji uczniowie klasy I B wzięli udział w prelekcji dotyczącej zdrowego stylu życia. Prowadząca ją Pani Sylwia Skaczkowska w przystępny sposób opowiedziała dzieciom, czym jest cukrzyca typu 1, jak ją można rozpoznać, leczyć i jak z nią sobie radzić w codziennym życiu. Uczniowie obejrzeli także film, którego bohaterem był pies Benio chory na cukrzycę. Zobaczyły również urządzenia( glukometr, pen, pompę insulinową), z których muszą korzystać chorzy.
Dziecko chore na cukrzycę może prowadzić normalny tryb życia, brać udział w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, zajęciach ruchowych, uczestniczyć w wycieczkach klasowych, uroczystościach szkolnych i uprawiać sport.
Nietypowa lekcja w Euromieście
Najlepszą instrukcją jest ta,
która używa najmniej słów niezbędnych do jej przekazania.
/Maria Montessori- wybitna włoska lekarka i prekursorka nowoczesnej pedagogiki przenikniętej duchem miłości, humanitaryzmu i tolerancji, w której najważniejsze miejsce zajmuje dziecko, doświadczające przez cały czas podmiotowości i współpodmiotowości żyjąca w latach 1870-1952 /
W dniu 16 listopada 2022 r. odbyły się kolejne warsztaty w Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben tym razem dla klasy VIa. Tematyka zajęć była związane z historią nowożytną Euromiasta Gubin – Guben oraz wystawą i twórczością lokalnego artysty Pana Manfreda Ewersbach.
Scenariusz przedsięwzięcia opracowany przez nauczycieli naszej szkoły przy współpracy z panią Heike Mahro- Kierownika Muzeum Miasta i Przemysłu Guben opierał się na tym, co interesuje dziecko, pobudza jego ciekawość, sprzyja jego zadowoleniu i sprawia mu satysfakcję, a tym samym prowadzi do sukcesu.
Z pewnością dzisiejsze zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości, przyjemności, satysfakcji, przełamując bariery językowe i kulturowe.
Koordynatorzy przedsięwzięcia ze strony szkoły : Marlena Smolarz i Tomasz Skipor