Edukacja z wojskiem

Szkoła Podstawowa nr 2 im. 73 Pułku Zmechanizowanego Ułanów  Karpackich w Gubinie, zgłosiła swój udział w pilotażowym programie edukacyjno-obronnym Edukacja z wojskiem, przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
    Realizując założenia programu, w dniu 27 maja 2024 roku, naszą szkołę odwiedzili żołnierze 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, w celu przeszkolenia uczniów klasy IVA.  W trakcie spotkania uczniowie zostali zapoznani z zasadami ewakuacji w sytuacjach zagrożenia, znalezienia odpowiedniego schronienia i sposobami alarmowania wyznaczonych  służb. Została przeprowadzona praktyczna próba ewakuacji klasy z budynku szkoły. Goście zaprezentowali elementy ubioru ochronnego stosowanego np. w czasie ataku gazowego, sposoby zabezpieczenia rannego i jego ewakuacji z rejonu zagrożenia. W następnym etapie przedstawiono obecnym zawartość plecaka sanitarnego i zastosowania poszczególnych narzędzi. Uczniowie czynnie uczestniczyli w ćwiczeniach na fantomie, zapoznając się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie zdobyli  i poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zachowania się w sytuacjach kryzysowych.  Na koniec spotkania, każdy z uczestników otrzymał certyfikat.