Należy każdego dnia posłuchać krótkiej pieśni, przeczytać dobry wiersz, zobaczyć wspaniały obraz i – jeśli byłoby to możliwe – wypowiedzieć kilka rozsądnych słów.
-Man soll alle Tage wenigstens ein kleines Lied hören, ein gutes Gedicht lesen, ein treffliches Gemälde sehen und, wenn es möglich zu machen wäre, einige vernünftige Worte sprechen.
(Johann Wolfgang Goethe, niemiecki poeta, dramaturg, uczony, polityk, 1749-1832).

Ponownie nasza szkoła  w roku szkolnym 2022/2023 ma przyjemność realizowania i jednocześnie wdrażania w praktyce koncepcji Euromiasta Gubin – Guben w obszarze kulturowym  i społecznym.
   Dziś 21 października na zaproszenie Burmistrza Guben Pana Freda Mahro w ramach współpracy transgranicznej Szkoły Podstawowej Numer 2 w Gubinie z miastem partnerskim Guben reprezentacja uczniów naszej szkoły wraz z panem Dyrektorem Bogusławem Wypychem, panem Tomaszem Skiporem – Lider Zespołu ds. Wychowawczych i Profilaktyki oraz Panią Justyną Kapeluszną- Nauczycielką Języka Niemieckiego uczestniczyła w warsztatach pt.: Pradzieje Gubina (Guben) jako perły Łużyc Dolnych.
   Dzisiejsze wydarzenie miało na celu kształtowanie postawy ciekawości i inności, tolerancji oraz otwartości, rozwijanie kompetencji językowej i kulturowej, pozytywne nastawienie do uczenia się j. niemieckiego. Każdy z uczestników dzisiejszego przedsięwzięcia może potwierdzić, że spontaniczna zabawa to wielka wartość, ponieważ rozwija człowieka we wszystkich sferach: emocjonalnej, umysłowej, fizycznej i społecznej. Niewątpliwie wizyta oraz  warsztaty w Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben sprawiła wszystkim wiele radości, przyjemności i satysfakcji.
   Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim życzliwym osobom za wsparcie naszego przedsięwzięcia – szczególnie Panu Krzysztofowi Zdobylakowi – Kierownikowi Biura Prezydialnego Urzędu Miasta Guben.
Koordynatorzy przedsięwzięcia ze strony szkoły: Justyna Kapeluszna i Tomasz Skipor